

Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones
$359.49 • View Prices • By Bose
Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones price in United States starts from $359.49.
- Share
$359.49
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Bose |
| Model | Noise Cancelling 700 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 165 x 200 x 50 mm |
| Weight | 252 g |
| Foldable | No |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Active Noise Cancelling |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, Audio Cable, USB Charging Cable, Carrying Case, Quick Start Guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | Li-ion |
| Battery Life | 20 hours (ANC Off) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Defects or Damage Arising from Improper Use or Maintenance, Normal Wear and Tear, Commercial Use, Accident or External Causes, Unauthorized Repair, Modification or Customization of Your Product |
Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones below. The current price is $34,500. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose Noise Cancelling 700 Wireless Headphones vs Sony WH-1000XM5 Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.











