
CallMate A10 Beat Pro Wireless Neckband
$7.34 • Out Of Stock • By Callmate
CallMate A10 Beat Pro Wireless Neckband price in United States starts from $7.34.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$7.34
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 hours Battery Life with Case
OUT OF STOCK
CallMate A10 Beat Pro Wireless Neckband Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 hours Battery Life with Case
General
| Brand | CallMate |
| Model | A10 Beat Pro |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 50 g (With Case) |
| Foldable | No |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 10 min charge= 120 min playtime |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 280 mAh battery |
| Battery Life | 10 hours (With Case) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










