






Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
$69.99 • Out Of Stock • By Corsair
Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones is a Wireless Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Dynamic driver. It offers up to 16 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$69.99
Search
Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones price in United States is $69.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 12.19 m Range
- 20 Hz (Min) - 30 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
OUT OF STOCK
Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 12.19 m Range
- 20 Hz (Min) - 30 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | Corsair |
| Model | Void RGB Elite |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 390 g |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 12.19 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | On/Off, Volume Controller |
| Music Controls | Flip to mute/unmute mic |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Multi Connectivity, RGB Lighting |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 116dB (+/-3dB) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 30 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Other Features | 7.1 Surround Sound |
Extra
| Sales Package | VOID ELITE RGB Wireless Gaming Headset, Wireless USB adapter, USB Charging Cable (1.5m), Quick Start Guide, Safety Leaflet, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Life | 16 hours |
Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















