
Flipkart SmartBuy BT534 Wireless Headphone
$13.51 • Out Of Stock • By Flipkart SmartBuy
Flipkart SmartBuy BT534 Wireless Headphone price in United States starts from $13.51.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$13.51
Search
Features
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103 dB Sensitivity
OUT OF STOCK
Flipkart SmartBuy BT534 Wireless Headphone Specs
- On the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 103 dB Sensitivity
General
| Brand | Flipkart SmartBuy |
| Model | BT534 |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Laptop, Audio Player, Tablet, Mobile |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | No |
| Controls | Play, Pause, Answer, End Calls, Passive Noise Isolation |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 103 dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
Extra
| Sales Package | 1N Headset, 1N Charging Cable, 1N User Manual & 1 3.5 mm cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










