
Flipkart SmartBuy FKBT02 Wireless Headphone
$11.86 • View Prices • By Flipkart SmartBuy
Flipkart SmartBuy FKBT02 Wireless Headphone price in United States starts from $11.86.
- Share
$11.86
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
Flipkart SmartBuy FKBT02 Wireless Headphone Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 4.1
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Flipkart SmartBuy |
| Model | FKBT02 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Cord Type | Connector type: 3.5 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 4.1 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Built-in Mic |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 97 dBmW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 Headphone, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 400 mAh |
| Battery Life | 8 hours |
| Charging Time | 3 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | manufacturing defect |
| Not Covered in Warranty | physical damage |
Flipkart SmartBuy FKBT02 Wireless Headphone Price History
You can check the price history of Flipkart SmartBuy FKBT02 Wireless Headphone below. The current price is $1,138. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










