
HRX X-Drops 580G True Wireless Earbuds
$18.76 • View Prices • By HRX
HRX X-Drops 580G True Wireless Earbuds price in United States starts from $18.76.
- Share
$18.76
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 10 hours Battery Life
HRX X-Drops 580G True Wireless Earbuds Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
- 10 hours Battery Life
General
| Brand | HRX |
| Model | X-Drops 580G |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX7 Water Resistant |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Thank You Card, 4 Set of Silicone Ear Tips |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 30 hours With Charging Case |
| Battery Life | 10 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
HRX X-Drops 580G True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of HRX X-Drops 580G True Wireless Earbuds below. The current price is $1,796. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.










