





JBL Quantum 910X Wireless Headphones
$299.95 • View Prices • By JBL
JBL Quantum 910X Wireless Headphones is a Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Hi-Res Certified Neodymium Drivers driver. Notable features include Microphone, Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Quantum 910X Wireless Headphones price in United States is $299.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
JBL Quantum 910X Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Quantum 910X |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 420 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume Button |
| Music Controls | Mic On/Off |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Memory Foam Cushion, Type-C Charging, LED Lighting Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 113 dB SPL @1 kHz / 1 mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40000 Hz (Passive), 20000 Hz (Active) (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Hi-Res Certified Neodymium Drivers |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | JBL QuantumSOUND Signature |
Extra
| Sales Package | Headphones, 1 X Calibration Microphone, 1 X USB Charging Cable, 1 X 3.5 Mm Audio Cable, 1 X USB-C Wireless Dongle, 1 X USB-C to USB-A Converter, 1 X Windshield Foam for Microphone, 1 X Quick Start Guise, Warranty Card, Safety Sheet |
| Other | Leather-Wrapped Memory Foam Ear Cushions |
Power Features
| Battery | 37 hour (Dongle); 42 hour (Bluetooth) |
| Charging Time | 3.5 hours |
JBL Quantum 910X Wireless Headphones Prices
20% (price increased by $61 in one month)
JBL Quantum 910X Wireless Headphones Price History
You can check the price history of JBL Quantum 910X Wireless Headphones below. The current price is $299.95. Over the past month, there has been a increase of $61 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















