





JBL Quantum TWS Air Earbuds
$49.99 • Out Of Stock • By JBL
JBL Quantum TWS Air Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 6.8 mm Dynamic driver. It offers up to 8 hours per earbud and 24 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$49.99
Search
JBL Quantum TWS Air Earbuds price in United States is $49.99. The lowest price is available at Walmart.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6.8 mm Driver
OUT OF STOCK
JBL Quantum TWS Air Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6.8 mm Driver
General
| Brand | JBL |
| Model | Quantum TWS Air |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic, 2 per Buds |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, LED Battery Indicator, Low Latency, TalkThru, Ambient Aware, Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 102dB SPL 1kHz/1mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6.8 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | JBL Quantum Surround Sound |
Extra
| Sales Package | 1 x Quantum TWS Air earbuds, 1 x USB Wireless Dongle, 1 x Charging Case, 1 x 3 sizes of ear tips, 1 x Type-C USB charging cable, 1 x Warranty / Warning (W / !), 1 x Product Quick Start Guide / Safety Sheet (S / i) |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 24 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
JBL Quantum TWS Air Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















