



Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds
$19.88 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 8 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds price in United States is $19.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 20 hours Battery Life with Case
- 16Ω ± 15% Impedance
Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 20 hours Battery Life with Case
- 16Ω ± 15% Impedance
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Smokin Buds |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 40.59 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Call & Media Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Rapid Charge, Type-C Charging, Auto Connect, LED Indicator, Music, Movie & Podcast EQ Modes |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16Ω ± 15% |
| Sensitivity | 104dB ± 3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Other Features | Skullcandy Supreme Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Ear Gels (S, M, L), USB-C Charging Cable, Quick Start & User Guides |
| Other | Made From 50% certified recycled plastic as well as 100% recycled packaging materials |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 20 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds Prices
1% (price increased by - in one month)
Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy Smokin Buds TWS Earbuds below. The current price is $19.88. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















