












JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds
$249.95 • View Prices • By JBL
JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm driver. It offers up to 10 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds price in United States is $249.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | JBL |
| Model | Tour Pro 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 85.2 g (With Case), 12.2 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 6-Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control Display |
| Music Controls | Play, Pause, Skip, Manage Your Playlist |
| Call Controls | Accept or Reject a Call, Mute Your Voice |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Smart Charging Case With 1.45-Inch Touch Control Display, Find My Buds Feature, Activate Auto Play/Pause for Saving Battery, VoiceAware, Personi-fi 2.0, TalkThru, Hands Free Call, Speed Charge, Shows Notification Message, Shows Incoming Calls |
Sound Features
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 100 dB SPL @ 1 kHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Noise Reduction | Create a Quiet Bubble By Disconnecting Bluetooth and Turn on ANC, SilentNow Creates a Silent Bubble, Adjust the Starting Time and Set the Duration, an Alarm Will Ring at the Set Time |
| Active Noise Cancellation | Yes, True Adaptive Noise Cancellation Automatically Uses 4 Noise Sensing Mics |
| Other Features | JBL Spatial Audio, Smart Ambient Sound, Spatial Sound Feature, Ambient Aware, JBL Legendary Pro Audio Sound |
Extra
| Sales Package | 1 X Earbuds, 1 X Charging Case, 1 X USB Type-C Charging Cable, 1 X 3 Sizes of Eartips, 1 X Warranty / Warning (W / !), 1 X Quick Start Guide / Safety Sheet (S / I) |
| Other | Turn on Personal Sound Amplification Through the JBL Headphones App to Boost the Conversations |
Power Features
| Battery | 15 min Charge = 4 Hours of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 40 hours with Case (ANC Off) 10 hours (Earbuds with ANC Off) 32 hours with Case (ANC On) 8 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds Prices
20% (price increased by $51 in one month)
JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of JBL Tour Pro 2 True Wireless Earbuds below. The current price is $249.95. Over the past month, there has been a increase of $51 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




























