




JLab Go Air Tones Plus TWS Earbuds
$24.99 • Out Of Stock • By JLab
JLab Go Air Tones Plus TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 9 hours per earbud and 35 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$24.99
Search
JLab Go Air Tones Plus TWS Earbuds price in United States is $24.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
JLab Go Air Tones Plus TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | Go Air Tones Plus |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 44.4 g (With Case), 7.8 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Integrated Type-C Charging Cable, Dual Connectivity, Customize Sound Experience via JLab app, Google Fast Pair, Find My Device, Aware Mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Integrated Charging Case, 3 Sets Gel Tips, User Manual |
| Other | Noise Control, Custom EQ, Custom Controls, Safe Hearing, Music/Movie Mode, My JLab Section |
Power Features
| Battery Capacity | 380 mAh (Case), 45 mAh Per Earbud |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 35 hours (With Case) 9 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 2.2 hours (Earbuds) |
JLab Go Air Tones Plus TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















