


Soundcore C50i True Wireless Earbuds
$39.98 • View Prices • By Soundcore
Soundcore C50i True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Customized Driver driver. It offers up to 7 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Soundcore C50i True Wireless Earbuds price in United States is $39.98. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 12 mm Driver
- 28 hours Battery Life with Case
Soundcore C50i True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 12 mm Driver
- 28 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Soundcore |
| Model | C50i |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 5.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, 2 Mics with AI |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Easy Tap Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP55 Rated, Adaptive Comfort, Clip-On Headphones, Flexible Open Ring Design, Type-C Charging, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Customized Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case x1, USB-C Cable x1, QSG + Safety Card |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 2 hour of Playtime |
| Battery Life | 28 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Soundcore C50i True Wireless Earbuds Prices
3% (price dropped by $1 in one month)
Soundcore C50i True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Soundcore C50i True Wireless Earbuds below. The current price is $39.98. Over the past month, there has been a decrease of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















