




JLab JBuddies Pop Wireless Headphones
$19.99 • View Prices • By JLab
JLab JBuddies Pop Wireless Headphones is a Wired & Wireless On the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 48 hours battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuddies Pop Wireless Headphones price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
JLab JBuddies Pop Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuddies Pop |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 42.93 x 178.05 x 153.92 mm |
| Weight | 128.14 g |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Controls | Button Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | 2 in 1 Wired + Wireless Headphone, Type-C Charging, Hearing Protection Switch (85/95 dB), Cloud Foam Earcups and Headband, Adjustable Headband |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | 85 / 95 dB |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, Charging Cable, AUX Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC 5V, 430mA |
| Battery Capacity | 380 mAh |
| Battery Life | 48 hours |
| Charging Time | 3 hours |
| Stand-by Time | 600 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
JLab JBuddies Pop Wireless Headphones Prices
8% (price increased by $2 in one month)
JLab JBuddies Pop Wireless Headphones Price History
You can check the price history of JLab JBuddies Pop Wireless Headphones below. The current price is $19.99. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















