




JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones
$19.99 • View Prices • By JLab
JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones is a Wired & Wireless On the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 65 hours battery life. Notable features include Microphone and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones price in United States is $19.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 9.14 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuddies Studio 2 |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
| Designed For | Kids |
Design and Body
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 9.14 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, −42dB ± 3dB |
| Music Controls | Track Control |
| Additional Features | Volume Safe Setting for 85dB or 95dB, Connect 2 via Wireless Share, Cloud Foam Earcups, Stainless Steel Headband With Plush Memory Foam Cushion, USB-C Charge Cable |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 94dB or 85dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | Headphones, USB-C Charging Cable |
Power Features
| Battery Capacity | 600 mAh |
| Battery Life | 65 hours |
| Charging Time | 3 hours |
| Stand-by Time | 600 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of JLab JBuddies Studio 2 Wireless Headphones below. The current price is $19.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















