




JLab JBuddies Studio Wired Headphones
$14.88 • View Prices • By JLab
JLab JBuddies Studio Wired Headphones is a Wired On the Ear Headphone. It has a 40 mm driver. Notable features include Microphone, Foldable, Inline Remote and Braided Nylon Cord with 90 Degree Jack.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
JLab JBuddies Studio Wired Headphones price in United States is $14.88. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- Braided Nylon Cord with 90 Degree Jack
- Inline Remote
JLab JBuddies Studio Wired Headphones Specs
- Headphone
- On the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
- Braided Nylon Cord with 90 Degree Jack
- Inline Remote
General
| Brand | JLab |
| Model | JBuddies Studio |
| Design | Headphone |
| Type | On the Ear |
| Connectivity | Wired |
| Designed For | Kids |
Design and Body
| Cord Type | Braided Nylon Cord with 90 Degree Jack |
| Foldable | Yes |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Cloud Foam Cushions, Built-in Volume-Limiter at 85dB, Stainless Steel Headband |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
Extra
| Sales Package | Headphones, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
JLab JBuddies Studio Wired Headphones Prices
4% (price increased by $1 in one month)
JLab JBuddies Studio Wired Headphones Price History
You can check the price history of JLab JBuddies Studio Wired Headphones below. The current price is $14.88. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















