
JVC HA-F160 Wired Earphone (without Mic)
$17.77 • View Prices • By JVC
JVC HA-F160 Wired Earphone (without Mic) price in United States starts from $17.77.
- Share
$17.77
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13.5 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 108dB/1mW Sensitivity
- 1 year
JVC HA-F160 Wired Earphone (without Mic) Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- 15 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13.5 mm Driver
- 16 ohm Impedance
- 108dB/1mW Sensitivity
- 1 year
General
| Brand | JVC |
| Model | HAF160 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Weight | 5 g |
| Cord Length | 1 m |
Features
| Microphone | No |
Sound Features
| Deep Bass | No |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 108dB/1mW |
| Frequency Response | 15 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13.5 mm |
Extra
| Inline Remote | No |
| Magnet Type | Neodymium |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
JVC HA-F160 Wired Earphone (without Mic) Price History
You can check the price history of JVC HA-F160 Wired Earphone (without Mic) below. The current price is $1,700. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro 2 vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.












