





Leaf Rush X342 Wireless Neckband
$6.35 • View Prices • By Leaf
Leaf Rush X342 Wireless Neckband price in United States starts from $6.35.
- Share
$6.35
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
Leaf Rush X342 Wireless Neckband Specs
- Neckband
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | Leaf |
| Model | Rush X342 |
| Design | Neckband |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 36 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 3 EQ Modes (Bass, Music & Vocal), Type C Fast Charging, App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Neckband, Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 210 min Playtime |
| Battery Life | 28 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Leaf Rush X342 Wireless Neckband Price History
You can check the price history of Leaf Rush X342 Wireless Neckband below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















