












Lenovo X500 True Wireless Earbuds
$42.67 • View Prices • By Lenovo
Lenovo X500 True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It has a 11 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 6 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Lenovo X500 True Wireless Earbuds price in United States is $42.67. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
Lenovo X500 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 11 mm Driver
General
| Brand | Lenovo |
| Model | X500 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 110 x 44 x 102 mm |
| Weight | 53.3 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Physical Button |
| Music Controls | Music Control, Volume Control |
| Call Controls | Yes |
| Additional Features | Dual-Magnet Speaker, Dual-Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Sensitivity | 93dB at 1mW |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 11 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Earbuds, Charging Case, 0.3m USB-C to USB-C Cable Charging Cable, User Manual, Warranty Card |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery Capacity | 440 mAh (Case), 50 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 Minute Charge = 2 Hours of Playback |
| Battery Life | 20 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Lenovo X500 True Wireless Earbuds Prices
4% (price dropped by $2 in one month)
Lenovo X500 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Lenovo X500 True Wireless Earbuds below. The current price is $42.67. Over the past month, there has been a decrease of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
























