



LG Tone Free T90S True Wireless Earbuds
$187.55 • Coming Soon • By LG
LG Tone Free T90S True Wireless Earbuds price in United States starts from $187.55.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
LG Tone Free T90S True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
LG Tone Free T90S True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
UPCOMING
LG Tone Free T90S True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | LG |
| Model | Tone Free T90S |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 54.4 g (With Case), 5.7 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Multi Paring, Type-C Fast Charging, Customized EQ, Ambient Mode, UVnano Protection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 9.8 mm |
| Driver Type | Graphene Driver |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Dolby Atmos, Meridian Sound Effect, 3D Sound Stage |
Extra
| Sales Package | 1 U Earbuds, Charging Cable, Manual, Charging Case, Extra Ear Gels |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 36 hours with Case (ANC Off) 9 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 2.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














