




Marshall Minor III TWS Earbuds
$99.99 • Out Of Stock • By Marshall
Marshall Minor III TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Custom Tuned Dynamic Drivers driver. It offers up to 5 hours per earbud and 25 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Wireless Charging, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$99.99
Search
Marshall Minor III TWS Earbuds price in United States is $99.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Marshall Minor III TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Marshall |
| Model | Minor III |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 4 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Fast Charging, Marshall App Controlled |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 93 dB SPL (179 mV @ 1 kHz) |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Custom Tuned Dynamic Drivers |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Wireless Charging Case, Charging Cable, User Manual and Safety information |
Power Features
| Battery | 15 min Charge=1.5 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 25 hours (With Case) 5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1.5 hours (Earbuds) |
Marshall Minor III TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















