




Mivi Duopods i7 True Wireless Earbuds
$7.37 • View Prices • By Mivi
Mivi Duopods i7 True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.37.
- Share
$7.37
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi Duopods i7 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | DuoPods i7 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Battery Indicator, Type C Charging, Low Latency gaming Mode, Dual Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | High Fidelity Driver |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI ENC |
| Other Features | 3D Sound Stage & Advanced Audio Codec for Lossless Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type C Charging Cable, Quick Start Guide, Warranty Registration, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | 10 min Charge= 500 min of Playtime |
| Battery Life | 55 hours (With Case) 8.5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Mivi Duopods i7 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi Duopods i7 True Wireless Earbuds below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














