





Mivi Duopods Maxx True Wireless Earbuds
$6.47 • View Prices • By Mivi
Mivi Duopods Maxx True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.47.
- Share
$6.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi Duopods Maxx True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | Duopods Maxx |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, Gaming Mode, HD Call Clarity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, Additional Eartips, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 500 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Mivi Duopods Maxx True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi Duopods Maxx True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















