



Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds
$8.43 • View Prices • By Mivi
Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.43.
- Share
$8.43
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | Duopods Roar |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Ultra Low Latency, Type-C Charging, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
| Other Features | 3D Soundstage |
Extra
| Sales Package | 1N Pair Earbuds, 1N Charging Case, 1N Type C Charging Cable, 1N Quick Start Guide, 1N Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5 V, 1 A |
| Battery | 10 min Charge= 8 hour of Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) 8.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds vs pTron Bassbuds Rogue True Wireless Earbuds
Mivi DuoPods Roar True Wireless Earbuds vs Mivi DuoPods Vibe True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
Soundcore P30i True Wireless Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













