



Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds
$8.63 • Out Of Stock • By Mivi
Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.63.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$8.63
Search
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | Duopods Tune |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Play/Pause |
| Call Controls | Answer/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, Dual Connectivity, LED Battery Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
| Other Features | 3D Soundstage |
Extra
| Sales Package | 1N Pair Earbuds, 1N Charging Case, 1N Type C Charging Cable, 1N Quick Start Guide, 1N Warranty Registration Card |
Power Features
| Power Input | DC 5 V, 1 A |
| Battery | 10 min Charge= 8 hour of Playtime |
| Battery Life | 70 hours (With Case) 8.5 hours (Earbuds) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds vs Boult Audio Z40 Pro True Wireless Earbuds
Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds vs GoBoult Z40 V2.0 True Wireless Earbuds
Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds vs Fire-Boltt FirePods Aero Ultra True Wireless Earbuds
Mivi DuoPods Tune True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 131 Gen 2 True Wireless Earbuds
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods Max
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













