







Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds
$10.44 • View Prices • By Mivi
Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.44.
- Share
$10.44
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
General
| Brand | Mivi |
| Model | DuoPods Solo TEWS014 |
| Country of Origin | India |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Gaming Mode, Dual Device Connectivity |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Electroplated Bass Drivers |
| Noise Reduction | 35 dB |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1N Earbuds, 1N Charging Case, 1N Type C Charging Cable, 1N Quick Start Guide, 1N Warranty Registration |
Power Features
| Battery | 10 Minutes of Charge = 500 Minutes of Playtime |
| Battery Life | 60 hours with Case (ANC Off) 8.5 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 4 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
| Warranty Service Type | Domestic Warranty |
Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds vs OnePlus Nord Buds 3R True Wireless Earbuds
Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds vs Realme Buds T200x
Mivi DuoPods Solo True Wireless Earbuds vs boAt Airdopes 219 True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 Earbuds
CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















