



Motorola Moto Buds 100 TWS Earbuds
$39.99 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Moto Buds 100 TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic driver. It offers up to 5 hours per earbud and 14 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$39.99
Search
Motorola Moto Buds 100 TWS Earbuds price in United States is $39.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
Motorola Moto Buds 100 TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds 100 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 49 x 49 x 33 mm |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Indicator, Micro-USB Charging, Fast Pair technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | Passive Noise Cancellation |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, 3 x pair of Eartips, Quick User Guide |
| Other | Buds Dimensions: 28mm x 25mm x 17.8mm |
Power Features
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 14 hours (With Case) 5 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Motorola Moto Buds 100 TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

CMF Buds 2 vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














