



Motorola Moto Buds 150 TWS Earbuds
$49.99 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Moto Buds 150 TWS Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 6 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 6 hours per earbud and 18 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$49.99
Search
Motorola Moto Buds 150 TWS Earbuds price in United States is $49.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
OUT OF STOCK
Motorola Moto Buds 150 TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 6 mm Driver
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds 150 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 27.5 x 53.7 x 27.5 mm |
Features
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Battery Indicator, Type-C Charging, Fast Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 6 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, 3 x Pair of Eartips, Quick User Guide |
| Other | Buds Dimensions: 25.1mm x 20.9mm x 21.4mm |
Power Features
| Battery | Lithium-ion |
| Battery Life | 18 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Motorola Moto Buds 150 TWS Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














