




Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds
$39 • View Prices • By Motorola
Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 10 mm Dynamic driver. It offers up to 6 hours per earbud and 20 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds price in United States is $39. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds 500 ANC |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 45.04 x 59.03 x 25.04 mm |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, Google Fast Pair technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, User Guide, Additional Eartips |
Power Features
| Power Input | DC 5V |
| Battery | Lithium Ion |
| Battery Life | 20 hours with Case (ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC Off) |
Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds Prices
1% (price increased by $1 in one month)
Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Motorola Moto Buds 500 ANC True Wireless Earbuds below. The current price is $39. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















