







Motorola Moto Buds Loop True Wireless Earbuds
$299.99 • Out Of Stock • By Motorola
Motorola Moto Buds Loop True Wireless Earbuds is a Wireless ANC Open Ear TWS Earbuds. It has a 12 mm Ironless Drivers driver. It offers up to 8 hours per earbud and 37 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, ENC, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$299.99
Search
Motorola Moto Buds Loop True Wireless Earbuds price in United States is $299.99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
OUT OF STOCK
Motorola Moto Buds Loop True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Motorola |
| Model | Moto Buds Loop |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Dual Microphones for Calls and Noise Reduction |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Voice Commands, Touch Controls |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Powered by Moto AI, CrystalTalk AI, Smart Connect Technology to Easily Switch Between Motorola and Lenovo Devices |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Ironless Drivers |
| Noise Reduction | Yes |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Bose Sound Tuning and Spatial Audio |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual |
Power Features
| Battery | 10 Minute Charge = 3 Hours of Playtime |
| Battery Life | 37 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) |
Motorola Moto Buds Loop True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs JBL Live Pro 2 TWS Earbuds
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















