








Noise Buds Nuvo True Wireless Earbuds
$10.58 • View Prices • By Noise
Noise Buds Nuvo True Wireless Earbuds price in United States starts from $10.58.
- Share
$10.58
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
Noise Buds Nuvo True Wireless Earbuds Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 12 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Buds Nuvo |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Additional Features | IPX5 Rated, Dual Device Pairing, Low Latency, Hyper Sync, Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 12 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, 1N Charging Case, 1N Charging Cable, 1N User Manual, 1N Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery | 10 Min Charge = 150 Min of Playtime |
| Battery Life | 40 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise Buds Nuvo True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise Buds Nuvo True Wireless Earbuds below. The current price is $999. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















