



Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds
$36.73 • Coming Soon • By Noise
Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds price in United States starts from $36.73.
- Share
This is an Upcoming Headphone And Earphone.
Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds is expected to launch soon.
Set an Alert to know when it launches.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
UPCOMING
Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 14.2 mm Driver
General
| Brand | Noise |
| Model | Pure Pods 2 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, Type-C Charging, LED Indicator, Detachable Pure Band, Air Wave Technology, Dual Device Technology |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 14.2 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 180 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical and Water Damages |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Noise Pure Pods 2 True Wireless Earbuds vs Noise Pure Pods OWS True Wireless Earbuds

CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















