




Noise View Buds True Wireless Earbuds
$26.31 • View Prices • By Noise
Noise View Buds True Wireless Earbuds price in United States starts from $26.31.
- Share
$26.31
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Noise View Buds True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Noise |
| Model | View Buds |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad Mic |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Yes |
| Call Controls | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, In-Case 1.75 inch HD Display, Find My Buds Feature, In-Built Storage for Up to 100 Minutes of Music, 1 Built-in Game, 6 Customisable Wallpapers, Dual Colour Flashlights, Tap On Case To Wake, Hyper Sync |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Active Noise Cancellation | Yes, 32dB |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Quad Mic ENC |
| Other Features | Three in-Built Preset EQ Modes Which Include Tru Balance, Tru Bass and, Tru Rock |
Extra
| Sales Package | 1 Pair Earbuds, 1N Charging Case, 1N Charging Cable, 1N User Manual, 1N Warranty Registration Card |
Power Features
| Battery Life | 45 hours with Case (ANC Off) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Warranty from the Date of Purchase |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Noise View Buds True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Noise View Buds True Wireless Earbuds below. The current price is $2,499. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














