









Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds
$7.4 • View Prices • By Nu Republic
Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds price in United States starts from $7.4.
- Share
$7.4
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
- 52 hours Battery Life with Case
Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 13 mm Driver
- 52 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Nu Republic |
| Model | Epic X4 |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 40 x 40 x 25 mm |
| Weight | 34 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Controls |
| Music Controls | Play/Pause/, Previous Track/Next Track, Volume +/- |
| Call Controls | Accept, Hang Up, Reject Calls |
| Additional Features | Game Mode, Music Mode, Auto Pairing Technology, 40ms Low Latency, Instant Pairing |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Neodymium Driver, Dynamic Drivers |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, Dual Mics With ENC |
| Other Features | X-Bass Technology, 360 Degree Soundscape |
Extra
| Sales Package | Earbuds, USB Type C Charging Cable, Charging Case, User Manual |
| Other | Rubber Eargels, ABS Plastic Case |
Power Features
| Battery | 15 Min of Charge = 200 Min of Playtime, Lithium Ion |
| Battery Life | 52 hours (With Case) 9 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
| Stand-by Time | 300 hours |
Warranty
| Warranty | 6 months |
| Warranty Type | Manufacturer |
Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds below. The current price is $699. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds vs Truke Mega 10 True Wireless Earbuds
Nu Republic Epic X4 True Wireless Earbuds vs Nu Republic Cyberstud X8 True Wireless Earbuds
JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















