



OneOdio A70 Wireless Headphones
$44.99 • View Prices • By OneOdio
OneOdio A70 Wireless Headphones is a Wired & Wireless Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic driver. It offers up to 72 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Deep Bass, Foldable and Inline Remote.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
OneOdio A70 Wireless Headphones price in United States is $44.99. The lowest price is available at Walmart.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired and Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OneOdio A70 Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired and Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | OneOdio |
| Model | A70 |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired, Wireless |
Design and Body
| Cord Type | 3.5mm/6.35mm stereo |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Dual Connectivity (Wired & Bluetooth), Adjustable Headband, 90 degree Rotatable Earcup |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 110dB ± 3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 40 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1*Wireless headphones, 1*Pouch for headphones, 1*3.5 mm audio cable with in-line mic, 1*Dual-duty cable for 6.35mm and 3.5mm sockets, 1*USB charging cable, 1*User guide |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery Capacity | 650 mAh |
| Battery Life | 72 hours |
OneOdio A70 Wireless Headphones Prices
4% (price increased by $2 in one month)
OneOdio A70 Wireless Headphones Price History
You can check the price history of OneOdio A70 Wireless Headphones below. The current price is $44.99. Over the past month, there has been a increase of $2 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Samsung Galaxy Buds 2 Pro vs Bowers & Wilkins Pi6 True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















