




TAGRY X08 True Wireless Earbuds
$24.66 • Out Of Stock • By TAGRY
TAGRY X08 True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It has a 13 mm Dynamic driver. It offers up to 6 hours per earbud and 60 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$24.66
Search
TAGRY X08 True Wireless Earbuds price in United States is $24.66. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
OUT OF STOCK
TAGRY X08 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | TAGRY |
| Model | X08 (Standard) |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Google/Siri |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Smart Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, LED Power Display, Type-C Charging, One Step Pairing, Auto Reconnect |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Noise Reduction | CVC Noise Reduction |
| Other Features | Clear Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Type-C Charging Cable, Wireless Charging Case, Additional Eartip, User Manual |
Power Features
| Battery Capacity | 470 mAh (Case) |
| Battery | Lithium Polymer |
| Battery Life | 60 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
TAGRY X08 True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Skullcandy Method 360 ANC True Wireless Earbuds
Soundcore Space One Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs CCA Xyrra Wired Earphones
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















