




pTron Bassbuds Eon
$6.28 • View Prices • By pTron
pTron Bassbuds Eon price in United States starts from $6.28.
- Share
$6.28
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
pTron Bassbuds Eon Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 6.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | pTron |
| Model | Bassbuds Eon |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 6.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pasue/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Type-C Fast Charging, Quick Pairing, Preset EQ, LED Indicator |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
| Other Features | Pristine Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair Earbuds, 1 Charging Case, 1 Charging Cable, 1 User Guide Card, Extra Eartips |
Power Features
| Power Input | DC 5v-1A |
| Battery | 10 min Charge= 180 min of Playtime |
| Battery Life | 45 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
| Stand-by Time | 100 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
pTron Bassbuds Eon Price History
You can check the price history of pTron Bassbuds Eon below. The current price is $598. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

pTron Bassbuds Eon vs pTron Bassbuds Zen ANC True Wireless Earbuds
pTron Bassbuds Eon vs Fire-Boltt FirePods Aero True Wireless Earbuds
pTron Bassbuds Eon vs Hammer Airflow Plus True Wireless Earbuds

Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














