




TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds
$6.41 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.41.
- Share
$6.41
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Rizz |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 50ms Ultra Low Latency, LED Battery Indicator, Type-C Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes, AI-ENC |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Type C Cable, Warranty Card, Ear Tips |
Power Features
| Battery | 5 min Charge= 300 min of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 8 hours (Earbuds) |
| Stand-by Time | 120 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N5 True Wireless Earbuds
TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N3 True Wireless Earbuds
TRIGGR Rizz True Wireless Earbuds vs TRIGGR Ultrabuds N1 Neo True Wireless Earbuds
Beats Studio Pro Wireless Headphones vs Soundcore Life Q30 Wireless Headphones
Beats Studio Buds Plus TWS Earbuds vs Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














