




TRIGGR Kraken X1 True Wireless Earbuds
$8.47 • View Prices • By TRIGGR
TRIGGR Kraken X1 True Wireless Earbuds price in United States starts from $8.47.
- Share
$8.47
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
TRIGGR Kraken X1 True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
General
| Brand | TRIGGR |
| Model | Kraken X1 |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad ENC mic |
| Voice Assistant | Yes, Siri/Google |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX4 Rated, 40ms Low Latency Gaming Mode, Digital Battery Display, LED Light Indicators, Type-C Fast Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Warranty Card, User Manual, Type C Cable, Ear Tips |
Power Features
| Battery Life | 40 hours (With Case) |
| Charging Time | 2 hours (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defects |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
TRIGGR Kraken X1 True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of TRIGGR Kraken X1 True Wireless Earbuds below. The current price is $799. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Bose Ultra Open True Wireless Earbuds vs Shokz OpenDots ONE True Wireless Earbuds
OnePlus Buds Pro 3 vs Sennheiser Momentum True Wireless 4 EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














