



pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds
$6.21 • View Prices • By pTron
pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds price in United States starts from $6.21.
- Share
$6.21
Search
- Price History
- Set Price Alert
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 13 mm Driver
General
| Brand | pTron |
| Model | Bassbuds Blaze |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes, Siri & Google Assistant |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IPX5 Rated, Quick Pairing, Low Latency, LED Indicator, Type C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 13 mm |
| Driver Type | Dynamic |
| Environmental Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | Pristine Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, S/M/L Soft Silicone Eartips, User Manual |
Power Features
| Power Input | DC5V-1A max |
| Battery | 10 min charge= 200 min of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (With Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year, Manufacturer Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds below. The current price is $599. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

pTron Bassbuds Blaze True Wireless Earbuds vs pTron Bassbuds Vibe True Wireless Earbuds

Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless Headphones
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.













