







Raycon Everyday Wireless Headphones
$99.99 • View Prices • By Raycon
Raycon Everyday Wireless Headphones is a Wired & Wireless ANC Over the Ear Headphone. It has a 40 mm Dynamic Driver driver. It offers up to 50 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Deep Bass and Foldable.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Raycon Everyday Wireless Headphones price in United States is $99.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Raycon Everyday Wireless Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.0
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Raycon |
| Model | Everyday |
| Country of Origin | United States |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Dimensions | 82.55 x 203.2 x 158.75 mm |
| Weight | 212.62 g |
| Cord Type | 3.5mm AUX Cable |
| Foldable | Yes |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Five Beam-Forming Microphones |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Buttons |
| Music Controls | Volume +/- |
| Additional Features | IPX4 Rated, Awareness Mode, Multipoint Connection |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Dynamic Driver |
| Noise Reduction | Noise Cancellation |
| Active Noise Cancellation | Yes |
| Other Features | 360 Type of Sound, Personalized Surround Sound |
Extra
| Sales Package | Headphones, Cable, Ear Cushions, Headband |
| Other | 28 Plus 2dB Noise Reduction Parameters |
Power Features
| Power Input | DC 5V /1A |
| Battery Capacity | 500 mAh |
| Battery | 15 Minutes Charge = 2 Hours of Playtime |
| Battery Life | 50 hours (ANC Off) |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Raycon Everyday Wireless Headphones Prices
5% (price increased by $5 in one month)
Raycon Everyday Wireless Headphones Price History
You can check the price history of Raycon Everyday Wireless Headphones below. The current price is $99.99. Over the past month, there has been a increase of $5 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.



















