








Raycon Impact True Wireless Earbuds
$149.99 • View Prices • By Raycon
Raycon Impact True Wireless Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 12 hours per earbud and 90 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Raycon Impact True Wireless Earbuds price in United States is $149.99. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
Raycon Impact True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
General
| Brand | Raycon |
| Model | Impact |
| Country of Origin | China |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Skip Tracks, Volume +/- |
| Call Controls | Answer Calls |
| Additional Features | IP67 Rated, Impact Resistant, Awareness Mode, Multipoint Connection, MIL-STD-810G Certified |
Sound Features
| Sensitivity | 118 ± 3dB |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Active Noise Cancellation | Yes |
Extra
| Sales Package | Wireless Charging Capsule, The Impact Earbuds, Stabilizing Gel Fins (4 Sets), Gel Tips (5 Sets), USB to USB-C Charging Cable, Type C Charging Cable, Lanyard, Carabiner, Quick Start Guide Plus Compliance Booklet |
Power Features
| Power Input | DC 5V / 1A |
| Battery Capacity | 800 mAh (Case) |
| Battery Life | 90 hours with Case (ANC Off) 12 hours (Earbuds with ANC Off) |
| Charging Time | 1 hour (Case) |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Raycon Impact True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Raycon Impact True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Raycon Impact True Wireless Earbuds below. The current price is $149.99. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

Apple AirPods Pro 2 vs Tozo A2 True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
Soundcore Liberty 5 True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.




















