




Razer Barracuda X Wireless Headphones (PUBG: Battlegrounds Edition)
$54.23 • Out Of Stock • By Razer
Razer Barracuda X Wireless Headphones (PUBG: Battlegrounds Edition) price in United States starts from $54.23.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$54.23
Search
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
OUT OF STOCK
Razer Barracuda X Wireless Headphones (PUBG: Battlegrounds Edi… Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wireless and Wired
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 mm Driver
General
| Brand | Razer |
| Model | Barracuda X Wireless Headphones (PUBG: Battlegrounds Edition) |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wireless, Wired |
Design and Body
| Weight | 250 g |
| Cord Length | 1.5 m |
| Cord Type | 3.5mm Jack |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Controls | Volume up and down, Mic mute on / off toggle |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging, Detachable Razer HyperClear Cardioid Mic, Oval FlowKnit Ear Cushions |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Sensitivity | 96dBSPL/mW@1KHz |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 40 mm |
| Driver Type | Razer TriForce |
| Noise Reduction | Passive noise cancellation |
| Other Features | 7.1 Surround sound |
Extra
| Sales Package | 1 U Headphone, USB-C Charging Cable |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Power Input | DC5V |
| Battery Life | 50 hours |
| Charging Time | 2 hours |
Warranty
| Warranty | 2 years, Brand Warranty |
| Warranty Type | Manufacturer |
| Covered in Warranty | Manufacturing Defect |
| Not Covered in Warranty | Physical Damage |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Apple AirPods Pro 2
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless Headphones
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














