




Razer Kaira X Wired Headphones
$84.36 • View Prices • By Razer
Razer Kaira X Wired Headphones is a Wired Over the Ear Headphone. It has a 50 mm Razer TriForce driver. Notable features include Microphone.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Razer Kaira X Wired Headphones price in United States is $84.36. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 2 years
Razer Kaira X Wired Headphones Specs
- Headphone
- Over the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 50 mm Driver
- 32 ohm Impedance
- 2 years
General
| Brand | Razer |
| Model | Kaira X |
| Country of Origin | China |
| Design | Headphone |
| Type | Over the Ear |
| Connectivity | Wired |
Features
| Microphone | Yes, Cardioid Microphone |
| Controls | Volume Control, Microphone Mute Button |
| Additional Features | Flowknit Memory Foam Ear Pads, 3.5mm Jack, Bendable Mic |
Sound Features
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Driver Unit | 50 mm |
| Driver Type | Razer TriForce |
Extra
| Sales Package | Headphones, User Manual, Instruction Manual |
Warranty
| Warranty | 2 years |
| Warranty Type | Manufacturer |
Razer Kaira X Wired Headphones Prices
5% (price increased by $4 in one month)
Razer Kaira X Wired Headphones Price History
You can check the price history of Razer Kaira X Wired Headphones below. The current price is $84.36. Over the past month, there has been a increase of $4 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Google Pixel Buds A Series vs Nothing Ear True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro (3rd Generation)
Samsung Galaxy Buds 3 Pro vs Samsung Galaxy Buds 4
Sony WH-1000XM4 Wireless Headphones vs Soundcore Space One Wireless Headphones
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















