




Samsung Galaxy Buds Plus
$83.35 • Out Of Stock • By Samsung
Samsung Galaxy Buds Plus price in United States starts from $83.35.
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$83.35
Search
Features
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 ohm Impedance
- Sweat Proof
- 1 year
OUT OF STOCK
Samsung Galaxy Buds Plus Specs
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 16 ohm Impedance
- Sweat Proof
- 1 year
General
| Brand | Samsung |
| Model | Buds Plus |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 22.5 x 17.5 x 19.2 mm |
| Weight | 6.3 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Bixby Connection, Accelerometer, Hall Sensor, Proximity Sensor, Ambient Sound |
Sound Features
| Deep Bass | No |
| Impedance | 16 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Noise Reduction | Yes |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Quick Start Guide, Wireless Charging Dock |
| Inline Remote | No |
Power Features
| Battery | 252 mAh |
| Charging Time | 2 hours |
| Stand-by Time | 20 hours |
Warranty
| Warranty | 1 year |
| Warranty Type | Manufacturer |
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Live Pro 2 TWS Earbuds vs Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Apple AirPods Pro 2
CMF Buds 2a vs Soundcore P20i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Google Pixel Buds Pro 2 vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.














