



Sennheiser Accentum TWS Earbuds
$113.95 • View Prices • By Sennheiser
Sennheiser Accentum TWS Earbuds is a Wireless ANC In the Ear TWS Earbuds. It has a 7 mm True Response Dynamic driver. It offers up to 8 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Wireless Charging, Sweat Proof and Water Resistant.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sennheiser Accentum TWS Earbuds price in United States is $113.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
Sennheiser Accentum TWS Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.3
- Active Noise Cancellation
- Microphone
- 10 m Range
- Wireless Charging
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | Accentum |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 51.72 x 28.95 x 49.45 mm |
| Weight | 52 g (With Case), 5.5 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.3 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes, Quad mic, 2 per buds |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Monaural | Yes |
| Controls | Touch Control |
| Music Controls | Pause/Play, Forward/Backward |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, Type-C Charging, Sennheiser Smart App Control, LED Indicator, Transparency & Hybrid Mode, Custom EQ mode |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Sensitivity | 107 dB SPL (1 kHz / 1 mW) |
| Frequency Response | 5 Hz (Min) - 21 kHz (Max) |
| Driver Unit | 7 mm |
| Driver Type | True Response Dynamic |
| Noise Reduction | Beamforming mic for Noise Reduction |
| Active Noise Cancellation | Yes, Hybrid ANC |
| Other Features | Supports aptX and LC3 audio formats |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, Charging Cable, User Manual, Additional Eartips |
| Inline Remote | Yes |
| Other | Temp: –20 to +60°C; Rel. humidity 10 to 90%, Operating Temp: 0 to +40°C Charging Temp: 5 to +35°C Rel. humidity 10 to 80%, non-condensing |
Power Features
| Battery Capacity | 420 mAh (Case), 55 mAh Per Earbud |
| Battery | 10 min Charge= 1 hour of Playtime |
| Wireless Charging | Yes |
| Battery Life | 28 hours with Case (ANC Off) 8 hours (Earbuds with ANC Off) 6 hours (Earbuds with ANC On) |
| Charging Time | 1.5 hours (Case) |
Sennheiser Accentum TWS Earbuds Prices
3% (price increased by $3 in one month)
Sennheiser Accentum TWS Earbuds Price History
You can check the price history of Sennheiser Accentum TWS Earbuds below. The current price is $113.95. Over the past month, there has been a increase of $3 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Sennheiser Momentum Sport TWS Earbuds vs OnePlus Buds Pro 3
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)
Soundcore Q30 Wireless Headphones vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs EarFun Air Pro 4 True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















