



Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones
$131.28 • View Prices • By Sennheiser
Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones is a Wireless In the Ear Earphone. It has a 10 mm Dynamic driver. It offers up to 10 hours battery life. Notable features include Deep Bass and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones price in United States is $131.28. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- 20 Hz (Min) - 18 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 10 hours Battery Life
- 20 ohm Impedance
Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- 20 Hz (Min) - 18 kHz (Max) Frequency Response
- 10 mm Driver
- 10 hours Battery Life
- 20 ohm Impedance
General
| Brand | Sennheiser |
| Model | IE 100 Pro |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Dimensions | 35 x 222 x 128 mm |
| Weight | 199.5 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| USB | Yes |
| Controls | Volume Control |
| Music Controls | Pause/Play, Track Change |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | Type-C Charging |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 20 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 18 kHz (Max) |
| Driver Unit | 10 mm |
| Driver Type | Dynamic |
Extra
| Sales Package | 1 U Earphone, Charging Cable |
| Other | Secure Fit, High Level of Wearing Comfort, Excellent Shielding, Stage Proof Cable with Internal Cable Duct |
Power Features
| Battery Capacity | 105 mAh |
| Battery Life | 10 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones Price History
You can check the price history of Sennheiser IE 100 Pro Wireless Earphones below. The current price is $131.28. There has been no significant change in the price over the past month.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs JBL Tour One M3 Smart Tx Wireless Headphones
Bose QuietComfort Ultra True Wireless Earbuds (2nd Gen) vs OnePlus Buds Pro 3
Soundcore P31i True Wireless Earbuds vs Soundcore P40i True Wireless Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Bose QuietComfort True Wireless Earbuds (2nd Gen)Disclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.















