




Shokz OpenFit True Wireless Earbuds
$129.95 • Out Of Stock • By Shokz
Shokz OpenFit True Wireless Earbuds is a Wireless Open Ear TWS Earbuds. It offers up to 7 hours per earbud and 28 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$129.95
Search
Shokz OpenFit True Wireless Earbuds price in United States is $129.95. The lowest price is available at Amazon.
Features
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 28 hours Battery Life with Case
OUT OF STOCK
Shokz OpenFit True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.2
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 28 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Shokz |
| Model | OpenFit |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Sport, Running, Gym |
Design and Body
| Weight | 73.85 g (With Case), 8.3 g Per Earbud |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.2 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Additional Features | IP54 Rated, LED Indicator, Type-C Charging, DirectPitch Technology, MultiPoint Pairing, Maintain Situational Awareness |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | OpenFit Earbuds, Charging Case, USB-C Charging Cable, Product Box, User Guide, Legal Statement, App Card, Warranty Card |
Power Features
| Battery | 5-min Charge= 1 Hours of Usage |
| Battery Life | 28 hours (With Case) 7 hours (Earbuds) |
| Charging Time | 2 hours (Case), 1 hour (Earbuds) |
Shokz OpenFit True Wireless Earbuds Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs JBL Tune Buds True Wireless Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Shokz OpenDots ONE True Wireless EarbudsDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















