




Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones
$229.95 • View Prices • By Shokz
Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones is a Wireless Open Ear Bone Conduction. It offers up to 9 hours battery life. Notable features include Microphone, Sweat Proof, Water Resistant, Inline Remote and Call/Music Switch.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones price in United States is $229.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 hours Battery Life
Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones Specs
- Bone Conduction
- Open Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.4
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 9 hours Battery Life
General
| Brand | Shokz |
| Model | OpenSwim Pro |
| Design | Bone Conduction |
| Type | Open Ear |
| Connectivity | Wireless |
| Designed For | Running, Swimming, Exercising, Cycling, Hiking |
Design and Body
| Weight | 27.3 g |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.4 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | On/Off, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP68 Rated, Multipoint Pairing, 8th Generation Bone Conduction Technology, Dual Mode (Bluetooth + MP3), 32GB of MP3 Storage, App Controlled |
Sound Features
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Other Features | Stereo Sound |
Extra
| Sales Package | OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones, 4-Pin Magnetic Charging Cable, Silicone Carrying Case, Swimming Earplugs & Nose Clip, User Guide, Legal Statement |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 6 hour with MP3 |
| Battery Life | 9 hours |
| Charging Time | 1.5 hours |
Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones Prices
14% (price increased by $32 in one month)
Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones Price History
You can check the price history of Shokz OpenSwim Pro Bone Conduction Headphones below. The current price is $229.95. Over the past month, there has been a increase of $32 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With


Apple AirPods Pro (3rd Generation) vs Soundcore P30i True Wireless Earbuds
Skullcandy Hesh 540 ANC Wireless Headphones vs Skullcandy Crusher PLYR 720 Wireless Gaming Headphones
JBL Tune Buds 2 True Wireless Earbuds vs Soundcore P41i True Wireless Earbuds
Beats Powerbeats Fit True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM6 True Wireless Earbuds
Soundcore H30i Wireless Headphones vs Edifier W820NB Plus Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.


















