





Shure Aonic 215 Wired Earphones
$99 • Out Of Stock • By Shure
Shure Aonic 215 Wired Earphones is a Wired In the Ear Earphone. Notable features include Microphone, Deep Bass, Inline Remote and Detachable 3.5 mm Communication Cable Cord.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
This Headphone And Earphone is Out of Stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
Set an Alert to know when it comes back in stock.
$99
Search
Shure Aonic 215 Wired Earphones price in United States is $99. The lowest price is available at Amazon.
Features
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 17 ohm Impedance
- Detachable 3.5 mm Communication Cable Cord
- Inline Remote
OUT OF STOCK
Shure Aonic 215 Wired Earphones Specs
- Earphone
- In the Ear
- Wired
- Microphone
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 17 ohm Impedance
- Detachable 3.5 mm Communication Cable Cord
- Inline Remote
General
| Brand | Shure |
| Model | Aonic 215 |
| Design | Earphone |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wired |
Design and Body
| Cord Type | Detachable 3.5 mm Communication Cable |
Features
| Microphone | Yes |
| Additional Features | Integrated Remote Plus Mic |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 17 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
| Noise Reduction | Sound Isolating Technology Blocks Up to 37 dB |
Extra
| Sales Package | 1 Pair AONIC 215 Detachable Sound Isolating Earphones, 1 Universal 3.5 mm Earphone Communication Cable, 1 Carrying Case, 1 Soft Flex Sleeves (S, M, L), 1 Foam Sleeves (S, M, L) |
| Inline Remote | Yes |
Warranty
| Warranty | 2 years |
Shure Aonic 215 Wired Earphones Prices
Price has not changed significantly in 1 month.
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Tune Flex True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
OnePlus Nord Buds 2 vs CMF Buds 2
Bose QuietComfort Earbuds II TWS Earbuds vs JBL Tour Pro 3 TWS Earbuds
EarFun Air Pro 4 True Wireless Earbuds vs Sony WF-1000XM5 True Wireless Earbuds
JBL Vibe Beam 2 True Wireless Earbuds vs JBL Tune 130NC TWS Earbuds
Bose QuietComfort Ultra Wireless Headphones (2nd Gen) vs Soundcore Q30 Wireless HeadphonesDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.
















