




Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds
$38.95 • View Prices • By Skullcandy
Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds is a Wireless In the Ear TWS Earbuds. It offers up to 6 hours per earbud and 40 hours total with case battery life. Notable features include Microphone, Voice Assistant, Sweat Proof, Water Resistant and Deep Bass.
- Compare
- Like
- Comment
- Share
Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds price in United States is $38.95. The lowest price is available at Amazon.
- Price History
- Set Price Alert
- View Prices
Features
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 hours Battery Life with Case
Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds Specs
- TWS Earbuds
- In the Ear
- Wireless
- Bluetooth 5.0
- Microphone
- 10 m Range
- 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) Frequency Response
- 40 hours Battery Life with Case
General
| Brand | Skullcandy |
| Model | Push Ultra |
| Design | TWS Earbuds |
| Type | In the Ear |
| Connectivity | Wireless |
Design and Body
| Weight | 50 g (With Case) |
Features
| Bluetooth | Yes, 5.0 |
| Bluetooth Range | 10 m |
| USB | Yes |
| Microphone | Yes |
| Voice Assistant | Yes |
| Water Resistant | Yes |
| Controls | Button Control, Volume +/- |
| Music Controls | Pause/Play |
| Call Controls | Accept/Reject calls |
| Switch between Call and Music | Yes |
| Additional Features | IP67 Rated, LED Indicator, 3 EQ modes, Type-C Charging, |
Sound Features
| Deep Bass | Yes |
| Impedance | 32 ohm |
| Frequency Response | 20 Hz (Min) - 20 kHz (Max) |
Extra
| Sales Package | 1 Pair of Earbuds, Charging Case, USB Charging Cable, User Manual |
| Inline Remote | Yes |
Power Features
| Battery | 10 min Charge= 4 hour of Playtime |
| Battery Life | 40 hours (With Case) 6 hours (Earbuds) |
Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds Prices
2% (price increased by $1 in one month)
Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds Price History
You can check the price history of Skullcandy Push Ultra True Wireless Earbuds below. The current price is $38.95. Over the past month, there has been a increase of $1 in the price.
Loading Price History ...
Discuss
Be the first to leave a comment.
Related Headphones And Earphones
Related Searches
Compared With

JBL Endurance Race TWS Earbuds vs Sony WF-C710N True Wireless Earbuds
Soundcore P41i True Wireless Earbuds vs Soundcore Liberty 4 NC True Wireless Earbuds
JBL Tune 770NC Wireless Headphones vs Sony WH-CH720N Wireless Headphones
Skullcandy Crusher 540 Active Wireless Headphones vs Corsair Void RGB Elite Wireless Gaming Headphones
Sony WH-1000XM6 Wireless Headphones vs Apple AirPods MaxDisclaimer: Despite our best efforts, we can't guarantee that the information on this page including the price, specs and images is 100% correct. We may get a commission for qualifying sales through our links.

















